Çok Kültürlü Bir Müzik
ve Performans Projesi

Samida

Gürcü dilinde üç kız kardeş anlamına gelen SAMİDA 2016 yılında Yudum ŞAHİN, Damla ŞAHİN ve Tamara ŞAHİN kardeşler tarafından kurularak müzik yolculuğuna başlamıştır.  Gürcü müziğinde geleneksel olarak var olan polifonik şarkı söyleme üslubunu yaşatmak ve yeni üretimler ortaya koymak amacıyla oluşturulan SAMİDA,2017 yılında müzik topluluğuna dönüşerek üretimlerine yeni bir boyut kazandırmıştır. Geleneksel sazlar ve dünya sazlarının buluştuğu bir müzik anlayışıyla sahne performanslarını şekillendiren topluluk 2019 yılında ilk albümleri olan ALACA’yı KALAN MÜZİK şemsiyesi altında müzik severlerin beğenisine sundu. Farklı müzik disiplinlerinden gelen icracıların bir araya gelmesiyle oluşan ahenk ve renk birlikteliği ALACA’nın oluşmasında ilham kaynağı oldu. Yudum ŞAHİN’in panduri, viyolonsel ve vokal performans ile, Damla ŞAHİN’in salamuri, balaban ve vokal performans ile, Tamara ŞAHİN’in keman ve vokal performans ile, Ali Kazım AKDAĞ’ın bağlama ailesi ile, Baran AŞIK’ın balaban ile, Burak DEMİR’in bas gitar ile, Ersin KİLLİK’in perküsyon ile, İlhan ÖZGÜR’ün akordeon ile eşlik ettiği topluluğun müzik üretme anlayışı, her bir üyesinin birikim ve deneyimlerinden hareketle ortak bir estetik değer oluşturmaktır.

Müzik Anlayışımız

Kendine has bir icra ve düzenleme anlayışı oluşturarak geleneksel müziklerin icra ve duyuş özelliklerine yeni bir bakış açısı kazandırmak en önemli hedeflerden biridir. Müzik düzenlemeleri akustik enstrümanlar kullanılarak ve sahne performansı esas alınarak yapılandırılmaktadır. Çalışma alanı olarak belirlenen geleneksel müziklerin etkileyici estetik derinliği ve kültürel alt yapısı topluluğun çalışmalarını bu alan üzerinde yoğunlaştırmasına sebep olmuştur. Topluluk, farklı coğrafyalarda yaşayan halkların müzik üretimlerini kendilerine özgü bir yorum ve düzenleme anlayışıyla seslendirmektedir. Polifonik vokal performanslarının yanı sıra enstrüman performanslarını da aynı anlayışla şekillendiren topluluğun müzik direktörlüğünü Ali Kazım AKDAĞ yapmaktadır.

SAMİDA, toplu icraya yönelik bir ensemble bakış açısıyla müzik projesi olmasının yanında bireysel performansların bütünü şekillendirdiği dans ve müziğin iç içe olduğu bir sahne performansıdır. İşitsel ve görsel bir sahne performansı olarak tasarlanmıştır. Müzikal açıdan her anı dinamik ve özgün bir duyuş özelliği genel performans yaklaşımıdır. Topluluk, akustik enstrümanlarla yüksek icracı performanslarına dayalı kendine münhasır bir düzenleme anlayışını benimsemiştir. Çok sesli vokal performanslarına eşlik eden çok sesli çalgı düzenlemeleri ile geleneksel müziğimizin estetik güzelliği yeni bir saund ve bakış açısıyla sergilenmektedir.

Sahne Performansımız

Topluluğumuz

         Yudum ŞAHİN İstanbul’da dünyaya geldi. İlk, orta ve lise eğitimini aynı ilde tamamladı. Ailesinden edindiği müzik kültürünün bir parçası olarak Gürcü halk çalgısı olan “panduri” ve “bas panduri”  çalarak babası Bayar Şahin’in öncülüğü ile müzik hayatına başladı. Çalgı performanslarının yanı sıra vokalist olarak on beş yaşında Bayar ŞAHİN’e sahnelerinde eşlik etmeye başladı. Başta TRT ve Gürcistan Devlet Televizyonu olmak üzere çok sayıda TV ve radyo programına katıldı, albümlerde solo ve vokal ses performanslarıyla yer aldı. Lise eğitiminin ardından girdiği Haliç Üniversitesi Konservatuarı’nda akademik müzik eğitimine başladı. Ardından İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuarı’na girerek Müzik Teorisi Bölümü’nde lisans eğitimini tamamladı. Konservatuar eğitimi süresince TRT saz sanatçısı Özgür ÖZGÜLER’den viyolonsel dersleri aldı ve Pera Gençlik Orkestrası’nda çellist olarak yer aldı. Yine lisans eğitimi kapsamında İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuarı’nda vurmalı çalgılar (perküsyon) alanında eğitim aldı. Sahne çalışmalarının yanı sıra Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı ilköğretim okullarında küçük yaş grubu öğrencilerin müzik eğitimi üzerine dersler verdi. MEB Halk Eğitim Merkezlerinde “toplu ses eğitimi ve koro” çalışmalarını yönetti. 2017 yılında kardeşleriyle beraber SAMİDA gurubunu kurdu. İlk single çalışması 2017 yılında, albümleri olan “Alaca” ise 2019 yılında “Kalan Müzik” etiketiyle yayımlandı.  Şahin, SAMİDA’da vokal, panduri ve çello performanslarıyla yer almaktadır.

Yudum ŞAHİN

         Damla ŞAHİN İstanbul’da dünyaya geldi. İlk, orta ve lise eğitimini aynı ilde tamamladı. Müzik eğitimine küçük yaşlarda babası Bayar ŞAHİN ile başladı. Lise yıllarında Aysun Sökmen’den “flüt” eğitimi aldı. Devam eden İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası klarnetisti Ayşegül KIRMANOĞLU’ndan, İstanbul Devlet Opera ve Balesi klarnetisti Feza ÇETİN ve Mertcan SELÇUK’tan klarnet dersleri aldı. Çalgı performanslarının yanı sıra vokalist olarak on beş yaşında Bayar Şahin’e sahnelerinde eşlik etmeye başladı. Başta TRT ve Gürcistan Devlet Televizyonu olmak üzere çok sayıda TV ve radyo programına katıldı,  albümlerde solo ve vokal ses performanslarıyla yer aldı. Lise eğitiminin ardından Haliç Üniversitesi Konservatuarı’nda akademik müzik eğitimine başladı. Ardından İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuarı’na girerek Müzik Teorisi Bölümü’nde lisans eğitimini tamamladı. Konservatuar eğitimi kapsamında İTÜ TMDK nefesli çalgılar öğretim görevlisi Ali YILMAZ’dan “mey” dersleri aldı. Sahne çalışmalarının yanı sıra Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı ilköğretim okullarında küçük yaş grubu öğrencilerin müzik eğitimi üzerine dersler verdi. MEB Halk Eğitim Merkezlerinde “toplu ses eğitimi ve koro” çalışmalarını yönetti. 2017 yılında kardeşleriyle beraber SAMİDA gurubunu kurdu. İlk single çalışması 2017 yılında, albümleri olan “Alaca” ise 2019 yılında “Kalan Müzik” etiketiyle yayımlandı.   Şahin, SAMİDA’da vokal ve salamuri performanslarıyla yer almaktadır.

Damla ŞAHİN

         Tamara ŞAHİN İstanbul’da dünyaya geldi. İlk, orta ve lise eğitimini aynı ilde tamamladı. Müzik eğitimine küçük yaşlarda babası Bayar ŞAHİN ile başladı. Ailesinden edindiği müzik kültürünün bir parçası olarak Gürcü halk çalgısı olan “panduri” çalarak enstrümanı müzik yaşantısına dâhil etti. 2012 yılında İstanbul Avni Akyol Güzel Sanatlar Lisesi’ne girerek keman alanında eğitim almaya başladı. Çalgı performanslarının yanı sıra vokalist olarak küçük yaşlarda Bayar Şahin’e sahnelerinde eşlik etmeye başladı ve çeşitli performanslarla albümlerinde yer aldı. Lise eğitiminin ardından İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı Keman Bölümü’ne girdi ve keman eğitimini Sevil Ulucan Weinstein ile devam ettirdi. Konservatuar eğitimi süresince çeşitli oda orkestralarında yer aldı. 2016 yılında Prof. Dr. Cihat Aşkın’ın kurduğu Aşkın Ensemble’a katıldı. 2017 yılında TRT İstanbul Radyosu “Radyo Konserleri” kapsamında Mes’ud Cemil stüdyolarında solo keman resitali verdi. Başta TRT ve Gürcistan Devlet Televizyonu olmak üzere çok sayıda TV ve radyo programına katıldı, albümlerde solo ve vokal ses performanslarıyla yer aldı. 2017 yılında kardeşleriyle beraber SAMİDA grubunu kurdu. İlk single çalışması 2017 yılında, albümleri olan “Alaca” ise 2019 yılında “Kalan Müzik” etiketiyle yayınlandı.  Şahin, SAMİDA’da vokal ve keman performanslarıyla yer almaktadır.

Tamara ŞAHİN

         Ankara'da dünyaya geldi. Ortaokulda klasik gitar ile tanışarak müzik hayatına başladı. Lise yıllarında çeşitli rock gruplarında gitar ve bas gitar icracısı olarak müzik hayatına devam etti. 2005-2015 yılları arasında ses kayıt teknolojileri alanında çeşitli çalışmalar yaptı. Bu çalışmalar kapsamında çeşitli stüdyolarda; ses mühendisi, aranjör ve icracı olarak çalıştı. İleriki yıllarda Türk Halk Müziği alanında çalışmalara başlayarak 2008 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı Ankara Devlet Türk Halk Müziği Korosu’nun açtığı “Sözleşmeli Saz Sanatçısı” sınavını kazandı ve aynı kurumda sözleşmeli misafir sanatçı olarak çalıştı. Çeşitli müzik projelerinde yer alarak yurt içi ve yurt dışında çok sayıda festivalde farklı müzik grupları ile konserler verdi. Kültür Bakanlığı ile paralel olarak TRT bünyesinde yapılan çok sayıda televizyon ve radyo programlarında basgitar sanatçısı olarak yer aldı. 2015 yılında Türkiye Radyo ve Televizyon Kurumu’nun (TRT) açtığı “Saz Sanatçısı” sınavını kazanarak sanatçı kadrosuna atandı. 2018 yılında yapılanan SAMİDA Müzik Topluluğu’nun sahne performanslarında ve 2019 yılında yayınlanan “Alaca” albümünde basgitar icracısı olarak yer almaktadır. Demir, halen TRT İstanbul Radyosu’nda basgitar sanatçısı olarak çalışmakta ve çeşitli projelerde yer alarak müzik hayatına devam etmektedir.

Burak DEMİR

         İstanbul’da dünyaya geldi. Aslen Ordulu olan Aşık, İlköğreniminin bittiği 1993 yılında girdiği, İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musıkisi Devlet Konservatuarı Çalgı Eğitim Bölümü’nde orta, lise ve üniversite eğitimini tamamladı. Öğrenim ve sanat hayatı süresince pek çok sanatçıya eşlik etti. Albüm, konser vb. etkinliklerde yer aldı. Lisans eğitimini tamamladıktan sonra İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musıkisi Devlet Konservatuarı’nda öğretim görevlisi olarak çalıştı. Geleneksel nefesli çalgıların çoksesli icrası ve orkestrasyonu üzerine çeşitli çalışmalar yaptı. Bu çalışmalarının bir sonucu olarak hazırladığı “Kök” isimli enstrümantal albümü 2012 yılında “Favela Records” etiketiyle yayımlandı. 2014 yılında İstanbul’a Milli Eğitim Bakanlığı tarafından müzik öğretmeni olarak atandı. 2015 yılında Türkiye Radyo ve Televizyon Kurumu’nun (TRT) açtığı “Saz Sanatçısı” sınavını kazanarak sanatçı kadrosuna atandı. 2018 yılında yapılanan SAMİDA Müzik Topluluğunun sahne performanslarında ve 2019 yılında yayınlanan “Alaca” albümünde balaban icracısı olarak görev almaktadır. Bugün TRT İstanbul Radyosu’nda mey sanatçısı olarak görevine devam eden sanatçı ulusal ve Uluslararası pek çok sanat etkinliğinde ve projede yer almaktadır.

Baran AŞIK

         Erzincan'da dünyaya geldi. İlk, orta ve lise öğrenimini İstanbul’da tamamladı. Müzisyen olan babasından aldığı eğitimle müziğe çocuk yaşta başladı. Lise eğitiminin ardından girdiği İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuarı Temel Bilimler Bölümü’nden 2004 yılında mezun oldu. 2000 ve2004 yılları arasında İzmit Büyükşehir Belediye Konservatuarı’nda öğretim görevlisi olarak görev yaptı. Birçok halk müziği sanatçısı ve topluluk ile yurt içi ve yurt dışında ritim sanatçısı olarak konserler verdi. Devam eden süreçte “İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kent Orkestrası Türk Halk Müzigi Topluluğu’nda” beş yıl süresince ritim sanatçısı olarak görev aldı. CafeAman İstanbul grubu ile yurt dışında çok sayıda konser verdi. Müzik teknolojileri üzerine yaptığı çalışmaların bir sonucu olarak ses kayıt stüdyosu kurdu ve pek çok albümde icracı olarak yer aldı.  2018 yılında yapılanan SAMİDA Müzik Topluluğunun sahne performanslarında ve 2019 yılında yayınlanan “Alaca” albümünde perküsyon icracısı olarak görev almaktadır. Killik; çeşitli proje, albüm ve konser çalışmalarında yer alarak müzik hayatına devam etmektedir.

Ersen KİLLİK

         Malatya’da dünyaya geldi. İnönü Üniversitesi Eğitim Fakültesi Müzik Eğitimi Bölümü’nde lisans, Haliç Üniversitesi Konservatuvarı’nda yüksek lisans öğrenimini tamamladı. Yıldız Teknik Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Programı’nda doktora çalışmasına devam etmektedir. 2000 yılında İstanbul’a müzik öğretmeni olarak atandı. 2001 yılında kurulan Bağlama Beşlisi’nde icracı olarak yer aldı, 2003 yılında ‘‘Eşik’’ isimli enstrümantal albüm çalışması yayımlandı. 2003 yılında Devr-i âlem çok sesli müzik topluluğunu kurdu ve topluluğun “Girizgâh”  isimli albüm çalışması yayımlandı. 2006 yılında bir müzik ve gösteri projesi olan ‘‘Türkülerin Senfonisi ŞA’’ projesinde müzik direktörü ve aranjör olarak yer aldı. 2006 yılında İstanbul Güzel Sanatlar Lisesi’ne bağlama öğretmeni olarak atandı. MEB Orta Öğretim Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen çalışmada yer alarak bağlama öğretim programını ve dört ciltlik güzel sanatlar liseleri bağlama dersi kitaplarını yazdı.  Aynı yıl Yeditepe Üniversitesi’nde Sanat Proje Danışmanı olarak görev yaptı. 2012 yılında ‘‘Derûn’’ isimli ilk solo enstrümantal albümünü yayınladı. 2012 yılında ‘‘Bağlamada Düzenler ve Tezene Tavırları’’ isimli kitabı, 2016 yılında ise yaygın eğitim kurumları için hazırladığı ‘‘Bağlama Metodu-I-’’ isimli kitabı ‘‘Pan Yayıncılık’’ tarafından yayımlandı. 2014 yılında gitarist Efgan RENDE ile ‘‘Bağlama & Gitar Duo ’’  grubunu kurdu ve 2015 yılında “Firez” isimli albüm çalışması yayımlandı. Proje, 2015 yılında Bilkent Üniversitesi 9. Gitar Buluşması etkinliğinde “En İyi Müzik Projesi” ödülüne layık görüldü. Müzik hayatı süresince ulusal ve uluslararası çok sayıda workshop, seminer, sempozyum ve panel gibi akademik etkinlikte yer aldı. 2018 yılında yapılanan SAMİDA Müzik Topluluğu’nun müzik direktörlüğünü ve “Alaca” albümünün müzik yönetmenliğini üstlendi. 2015 yılında İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuarı Çalgı Bölümü’ne bağlama öğretmeni olarak atanan Akdağ, halen aynı kurumda görevine devam etmektedir.

Ali Kazım AKDAĞ

         Bulgaristan’da dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini Bulgaristan’da okudu. 1998 yılında İstanbul’a gelerek lise öğrenimini tamamladı. Küçük yaştan beri müziğe olan ilgisi ileride iyi bir müzisyen olacağına işaretti. Lise eğitiminin ardından 2002 ve 2006 yıllarında Müjdat Gezen Sanat Merkezi Konservatuarı’nı burslu kazanarak Klasik Türk Müziği eğitimi almıştır. Birçok Türk halk müziği, Türk sanat müziği, Türk pop müziği ve yabancı müzik okuyan sanatçılara klavye ve accordion ile eşlik etmektedir. Ayrıca uzun yıllar özel bir kurumda piyano eğitmenliği yapmaktadır. Birçok projede stüdyo müzisyenliği ve aranjörlüğü yapmaktadır. 2018 yılında yapılanan SAMİDA Müzik Topluluğu’nda accordionist olarak yer aldı. Topluluğun 2019 yılında yayınlanan “ALACA” albümünde accordion icracısı olarak görev aldı. Özgür; çeşitli proje, albüm ve konser çalışmalarında yer alarak müzik hayatına devam etmektedir.

İlhan ÖZGÜR

  • Facebook - Beyaz Çember
  • Instagram - Beyaz Çember
  • YouTube - Beyaz Çember
  • mail_287559-01
  • phone-01

© 2019 by SAMİDA